Proje Bazlı Toptan İhtiyaçlarınız İçin Lütfen İletişime Geçin +90 312 474 10 20
Gizlilik Politikası Şartlar ve Koşullar Hakkımızda

Etkili Bir Çalışma Ortamı Nasıl Olmalı?

Odaklanma sorunu mu yaşıyorsunuz? Ne yaparsanız yapın bir türlü çalıştığınız alanda verim alamıyor musunuz? O halde çalışma odanıza bir göz atın. Evet, verimli çalışmanın sessizlik, ışık gibi dış uyarıcılarla ilgisi var; fakat bunun yanı sıra çalışma alanı da etkili çalışmanızı doğrudan etkiliyor. Her ne kadar herkese tam anlamıyla uygun bir çalışma ortam modeli geliştirilmemişse de çalışma odasının düzeni ve eşyaların durumunun dikkati etkilediği bilinen bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Peki, etkili bir çalışma ortamı nasıl oluşturulur? Bir çalışma odasının en önemli özelliği sade olması. Burada bahsettiğimiz sadelik üzerinde hiçbir şey olmayan çalışma masasından ibaret bir oda değil; ancak çalışma masasının üzerinde gereksiz ve dikkatinizi dağıtacak fazla eşyalardan mümkün olduğunca kaçınmalısınız.

Bir diğer etken de renkler! Her rengin bir enerjisi olduğunu biliyor muydunuz? Odada kullandığınız renklerin mavi veya yeşil gibi canlı renkler olmasına özen gösterin. Çok koyu renkler mutsuzluğa sürüklerken, beyaz gibi çok fazla açık renkler de gözleri yormaya neden olur. 

Aydınlatma, bir evin veya iş yerinin her bölümü için oldukça önemlidir. Ancak çalışma odalarında bu konu çok daha önemlidir. Çalışma odası veya masası yeterince ışık almalıdır. Aydınlatmanın gözü yormayacak veya uyku getirmeyecek düzeyde olması çalışmanızdan verim almanız için ciddi bir etkendir. Yapay ışık kaynakları kullanmanın yanı sıra evinizde gün ışığını en iyi alan odayı ya da alanı, çalışma alanı olarak tercih etmeniz iyi bir seçim olacaktır.

Çalışma odanızın veya çalışma alanınızın en az gürültü alan bir yerde ve çalışma masanızın pencereden uzak bir yerde konumlandırılmış olması çalışma veriminizi oldukça artıracaktır. Sokak ve araç gürültüsü, inşaat veya tadilat gürültüsü, çocuk sesleri ve benzeri istenmeyen seslerin tümü, konsantrasyonunuzu dağıtacak ve çalışmanıza zarar verecektir. Eğer çalışma alanınızın konumlandırması için imkânınız yoksa basit malzemelerle ses yalıtımı elde edebilirsiniz.